5,4 millioner til Hjernesagen
Hjernesagen har modtaget en donation fra TrygFonden på hele 5,4 millioner kroner til at starte og drive projektet HjerneTryg Alliance. Projektet sigter mod at forebygge stroke, sikre hurtigere behandling og færre følger af stroke blandt samfundets sårbare og udsatte.
Med en stor donation fra TrygFonden starter Hjernesagen nu en ny indsats, som er målrettet samfundets sårbare og udsatte borgere. Målsætningen er at styrke forebyggelsen, forbedre den tidlige opsporing og derigennem sikre en hurtigere behandling – og det skal ske i et tæt samarbejde med andre aktører, forklarer Hjernesagens Charlotte Haase:
– Vi er stadig i den helt tidlige fase af projektet, men vores mål er, at vi får etableret samarbejder med udvalgte kommuner, regioner, virksomheder og andre organisationer, som er relevante for vores målgruppe. I alt sigter vi på at etablere en alliance med 10-12 deltagende kommuner sammen med en række andre aktører, så vi favner vores målgruppe bedst muligt.
Den særlige model med at skabe en tværgående alliance, som inddrager aktører fra alle dele af samfundet, sigter mod at skabe en bæredygtig og langtidsholdbar indsats. Håbet er at skabe en model for oplysning om symptomer og forebyggelse, der kan leve videre i alliancen – også efter de første tre år, som er sikret via TrygFondens donation.
Stort potentiale for at redde liv
Målgruppen for projektets indsats er mennesker med risikofaktorer, som øger risikoen for at få et stroke, samt borgere i udsatte eller sårbare positioner. Det kan eksempelvis være personer med en lav socioøkonomisk status, mennesker som bor i udsatte boligområder, enlige ældre, borgere med ikke-vestlig baggrund og personer med psykisk sygdom.
– I Hjernesagen er vi meget glade for donationen fra TrygFonden. Den passer rigtig godt ind i de samarbejder, vi i forvejen har med TrygFonden. Som forening har vi en klar målsætning om at øge forebyggelsen af stroke, og HjerneTryg Alliance bliver en helt central del af vores forebyggende arbejde, når først vi for alvor kommer i gang med arbejdet, siger Hjernesagens landsformand, Jens Bilberg, og projektchef i TrygFonden, Grethe Thomas, supplerer:
– HjerneTryg Alliance repræsenterer en unik mulighed for at skabe markante forbedringer inden for strokeområdet i Danmark. Netop fordi det fokuserer på tidlig opsporing, oplysning om symptomer og vigtigheden af rettidig behandling, især blandt de sårbare grupper, så er der et stort potentiale for både at redde liv og reducere de langsigtede personlige og samfundsmæssige omkostninger efter stroke.

Få læst tekst op
Forstør tekst

