Hjælp til bedre trivsel og livskvalitet for familier/par med en hjerneskade
Hjælp til bedre trivsel og livskvalitet for familier/par
med en hjerneskade
For at hjælpe til bedre trivsel og livskvalitet for personer med hjerneskader og deres familier, tilbyder vi et kursus/forløb for 30 til 55-årige personer med en hjerneskade og deres familier.
Forløb af kurset/forløbet
Kurset/forløbet består af 6 individuelle samtaler med familierne/parrene og 3 fællesmøder for de ti par/familier der deltager i kurset/forløbet. Alle samtaler og møder ledes og gennemføres af pædagog og familieterapeut Sarah Kjær. Vil du vide mere om Sarah Kjær se: www.sarahkjaer.dk
Som opstart vil Sarah Kjær kontakte jer på telefon eller online. I denne samtale vil I sammen drøfte jeres ønsker, behov og forventninger til deltagelsen. I vil aftale tidspunktet for jeres første møde.
I vil blive tilbudt 6 samtaler à 2 timer, hvor I sammen med Sarah vil få hjælp til at tale om hjerneskadens konsekvenser for jeres liv. I vil får værktøjer til bedre omsorg for jer selv og hinanden. Samtalerne kan gennemføres i jeres hjem eller hvor I ønsker det.
Der vil blive afholdt tre eftermiddage à 2½ time, hvor alle 10 familier/par der deltager i kurset/forløbet mødes til samvær, fælles aktivitet og oplæg med fokus på vidensdeling, erfaringsudveksling og hvor I også vil få mulighed for netværksdannelser.
Tidsplan og tilmelding
Samtaler med tilmeldte familier begynder i juli 2025, med Sara Kjær.
Familieaftenerne er planlagt til den 13/8, 5/11 2025 og 14/1 2026. Alle familieaftner afholdes på CAUL, Nørrebrogade 38A, 8700 Horsens.
Yderligere oplysninger og tilmelding snarest muligt til Christian Haldrup, chha@hjernesagen.dk eller mobil 5118 3734
Vi ser frem til at høre fra jer og glæder os til at møde jer.
Når et menneske rammes af en hjerneskade, påvirker det hele familien!

Få læst tekst op
Forstør tekst